Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Medikal Estetik

Koltuk altı terlemesi kişinin gündelik hayatta sosyal açıdan oldukça sıkıntılı bir duruma düşmesini gerek iş hayatında gerekse özel hayatında problemler yaşamasına neden olmaktadır.

Koltuk Altı Terleme Sebepleri

Genelde bu tarz şikayeti olan bireylerin sempatik sistemi diğer kişilere oranla daha fazla çalışmaktadır sadece koltuk altı terlemesi değil el ve ayak tabanında terlemede bu kişilerde daha fazla görülmektedir. Sempatik sistemin fazla salgılanmasının dışında kortizol adrenelin gibi hormanların fazla salgılanmasına neden olan metobolik hastalıklarda feokromasitoma gibi koltuk altının terlemesine neden olmaktadır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Günümüzde bazı ıpl lazer sistemleri tedavi için geliştirilmiş olsada botoks tedavisi ile terlemede kesin çözüm sağlanmaktadır. Botilinum toksin A ile salgı yapan bezler uyuşturulmakta ve etki edemez hale gelmektedir Bu etkisiyle terleme 6 ay süresince tedavi edilmiş olur diğer işlevlerini yerine getirmesinde herhangi bir mani olmaz. 15 gün sonra eğer terleme devam ediyorsa nişasta unuyla iyot testi yapılarak terleyen bölge tespit edilir. Terlemesi devam eden bölgelere, ilaveten Botoks verilebilir. Koltuk altı terlemelerinde Botoks tedavisi çok kısa sürer. Uygulama öncesinde anestezik krem uygulanırsa acı pek hissedilmez. İşlem sonrası beklenen önemli bir yan etki yoktur. Koltuk altı terlemesi şikayetinde Botoks etkisi ortalama 6-12 ay arasında değişebilir.