İple Yüz Germe ve İp Askı

Medikal Estetik

İple yüz germe ve ip askı cerrahiye başvurmak istemeyen ve cildinin eski görünümüne kavuşmak isteyen kadınlar ve erkekler için ideal uygulamadır. Cerrahi yüz operasyonuna alternatif bu işlem ile yaşlanma süreci geciktirilmektedir.

İple yüz germe ve ip askı yöntemi yüz hatlarından memnun olmayan, cilt yüzeyinde sarkma ve kırışma meydana gelmiş kişilerde kullanıldığı gibi kısmi yüz felci geçiren hastalarda da kullanılabilen tedavi edici bir yöntemdir. Kullanılan ürünün biyolojik anlamda insan vücuduna uyumlu olması sebebi ile uzun yıllar cilt altında kalması mümkündür. Peki bu madde tam olarak nedir polydioxanone (PDA) içeren kırçıllı yada düz iplerin yüzün her bölgesinde çapraz bir şekilde matrix oluşturacak bir biçim vermesi sonucunda yerleştirilir yerleştirilen ipler 3 ay sonra tamamen mekanik etkisini kaybeder su ve karbona dönüşür.

İple yüz germe PDO ipler 6 ay içerisinde tamamen eriyerek kaybolur. Ancak cildin altında etkisi 1-1.5 sene fibrablast ve kollajen uyarımana bağlı olarak devam eder. Temel etki mekanızması kollejen artışı ile deri ve deri altı bağ dokusunda fibrin elsatin kollejen artırımını yaparak sıkılaşma ve toparlama sağlar.İple yüz germe de İpler tek (monoflament) çift sarmallı (tornado) vida (screw) ve kancalı (cog) şeklindedir.Bir diğer ip içindeki etken madde ise polilaktik asit PLA adı verdiğimiz vücudda biyoyararlanımı yüksek olan alerji yapmayan bir etken maddedir kalıcılığı 1.5-2 yıl arasındadır. Temel etki mekanızmları farklı değildir yine kollejen ve fibroblast ve elastin artışını sağlar.

Örümcek Ağ ve İp Askı, Cerrahi Operasyona Alternatif Olabilir Mi?

İple yüz germe yaşlanmış görüntüden kurtulmak için uygulanan cerrahi işlemler uzun yıllar kullanılacak kalıcı sonuçlar sunuyor ancak maliyet ve uzun süren iyileşme süreleri hastaları düşündürüyor.

Etkisini işlem sonrası hemen görmenizle birlikte 6 ay içerisinde tam etkisini gösterir. Diğer cilt işlemlerine göre daha kalıcıdır.kombine uygulanacak ptp dolgu tedavileri ile kullanıldığında daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kombine tedavi uygulanacak ise öncelikle yüzeyel peeling amaçı cilt bakımları vs ile başlanmalı daha sonra dolgu maddesini eritebilecek iğneli rf işlemi ile devam edilmeli daha sonra gerekli görülen yerlere dolgu takviyesi yapılmalı en son ip askı yapılmalıdır.

Hangi Bölgelerde Uygulanabilir?

  • Yanaklar
  • Elmacık Kemikleri
  • Çene Altı
  • Yüzün Oval Bölümleri
  • Kaşlar
  • Boyun Bölgeleri

Uygulama sonrası ciltte lifting etkisi için tetik nokta oluşturulmuş yavaş yavaş kullanılan polydiacetylene ( PDA ) yada polilaktikasit içeren ip türevlerinin hem komşu hüvreler arasındaki connexin hücreleri olarak tıpkı bir örümceğin yaptığı koza gibi hücreler arası bağ dokuda yayılmaya başlamaktadır ilk hafta sonucunda vücudun savunma yani antikor hücreleri bu maddeleri tanımaya başlar 3 hafta sonrasında bu tanıma işlemi başarılı olarak tamamlanır. Daha sonrasında 3. hafta ve 3. ay arasında yavaş yavaş yüz hattı varolan iplerin yönüne anatomik olarak yukarrdan aşağıya doğru akan vücut dinamiğini tersine çevirerek lifting ve ip askı vazifesi tamalanmış olur. Etkisi vücudun maddeyi eritme yeteneğine bağlı olarak 12-18 ay arasında değişmektedir.