Micro FUE Saç Ekimi

Saç Ekimi

Micro FUE Saç Ekimi tekniği günümüzde kullanılan saç ekimi teknikleri içinde en ileri saç ekim yöntemlerinden biridir. En iyi saç ekimi merkezleri Micro FUE yöntemini kullanmaktadır. Micro FUE tekniği isim olarak microfue, mikrofue, micro fue, mikro fue gibi değişik şekillerde yazılabilmektedir. Micro FUE klasik FUE saç ekimi yönteminin daha ileri, özel ve hassas uygulamasıdır. Klasik FUE tekniğinde greftler 1-1.2 mm çaplı uçlar ile (daha kalın), genellikle el gücü ve büyütülmüş görüntü olmadan alınır. Greftlerin içinde saç telleri 3-5 adet ve fazla deri dokusu içerir. Bu yöntemle çok fazla greft alınırsa başın arkasında noktasal yara izleri kalması riski vardır. İstanbul’da saç ekimi merkezleri Micro FUE saç ekimi yöntemini kullansalar dahi, yöntemi uygulayan ekibin tecrübe ve uygulama şekline göre sonuçlarda değişiklikler olabilir. Her doktorun ve her saç ekim merkezinin Micro FUE Saç Ekimi ile aynı başarılı sonucu alması beklenemez. Teknikte uygulanacak pek çok detay vardır ve herkesin tecrübe ve yeteneği farklıdır.

FUE tekniğinde olduğu gibi mikro FUE tekniğinde de ilk olarak saçların ekileceği sahalarda hangi bölgeye ne kadar saç ekileceği hesaplanır. Ön saç çizgisi çizilir. Saçların alınacağı başın arka bölgesi belirlenir ve işaretlenir. Mikromotor ve 0.6-0.8 mm çaplı mikrouçlar ile saç kökleri ve çok az deri içeren saç greftleri tek tek alınırlar. Lokal anestezinin etkisi ile saha tamamen uyuşmuş olduğu ve uçlar ince olduğu için, greft alındığı hiç hissedilmez ve kanama olmaz. Saha kurudur. Çok ince uçlar ile işlem yapıldığı için, sahanın göze takılan göz mikroskobu ile 3 kat büyütme altında görülmesi şarttır. Greftlerin alınması kolay görünse de, işlemin en çok beceri ve tecrübe gerektiren kısmıdır. Saç mikro greftleri çok hassas yapılardır ve alınma işlemi sırasında zarar görmemelidirler. Bu nedenle saç ekimi ekibinin en tecrübeli üyesi bu işlemi yapar. Micro FUE özel tecrübe gerektiren bir tekniktir.

Greftler alınırken aynı anda düzgünce dizilir ve sayılırlar. Saç ekimi yapılacak sahanın büyüklüğü ve başın arkasındaki saçların yoğunluğuna göre bir seansta 2500-4000 civarında (bazen 4500-5000 adet) mikrogreft hızlı ve rahatça alınır. İşlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine göre 3000 civarında greft alınması 2-3 saat sürmektedir. Bu esnada kişi yan yatar pozisyonda ve çok rahattır. Micro FUE saç ekimi uygulamasında bu aşamada kısa bir ara verilebilir. Hasta isterse yemek yiyebilir ve bir süre gezinebilir. İşlemin 2. aşaması yani greftlerin ekilmesi hasta düz yatar veya yarı oturur pozisyonda olacağından daha da rahat ve konforludur. Mikro FUE saç ekimi sonrası süreç diğer saç ekimi yöntemleri ile aynıdır. Saç ekimi doktorları saçların nasıl korunması ve yıkanması gerektiği konusunda detaylı bilgi paylaşır. Bu aşamada doktorun tavsiyelerine uyulması yeterlidir. Ekilen saçların büyümesi doğal süreçte gerçekleşir. 3 aylık süreçte yeni saçlar uzamaya başlar, 6. ayda artış gösterir. 1 yıl sonunda asıl sonuçlar ortaya çıkar. Prosedür sonrasında saçlar istenildiği şekilde uzatılabilir ve şekil verilebilir