Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

Medikal Estetik

Ameliyatsız göz kapağı estetiği göz kapaklarında ki fazla cildin ameliyatsız bir şekilde kesi yapmadan ve iz bırakmadan uzaklaştırılmasını sağlayan işlemlere denir. Ameliyatsız estetik tercihleri son 10 yılda dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygınlaşmıştır. Öyle ki ameliyat yapılarak estetik operasyonlar kendi içinde kıyaslandığında %15 oranında artmakta iken ameliyatsız estetik uygulamalar ise %90 üzerinde bir oranda artmaktadır. Bunun sektör bazında bu şekilde evirilmesi, son teknoloji cihazların non-surgical ameliyatsız işlemleri olanaklı hale getirmesi etkinlik oranlarının çok artması kolay uygulanabilir ve geri dönüşüm ve downtime iyileşme sürelerinin de bir hayli kısa olmasıdır. Ameliyatsız göz kapağı estetiği, alt göz kapağı ve üst göz kapağı olarak ikiye ayrılır. Alt göz kapağı işlemleri göz altı ışık dolgusu plazma mezoterapi PRP dermapen kombinasyonları ile çözüme ulaştırılabilmektedir. Üst göz kapağında ise plazma enerjisi kullanılmamaktadır. Plazma enerjisi maddenin 4. halidir. Bu yeni bir terim maddenin katı sıvı ve gaz hallerinin hızlı bir şekilde birbirine dönüşebildiği yeni nesil bir enerji türü uygulama yapıldığında gaz halinden sıvı katı ve tekrardan gaz haline dönüştüğü bir işlem türü ve güzel yanı derinin üst katmanı olan kerotinositler yakılırken çevre dokulara yada cildin alt dokusu olan subkutan dokuya ulaşamıyor oluşudur.

Plazma Enerjisi ile Yapılacak İşlemler

  • Ameliyatsız Üst Göz Kapağı Rstetiği
  • Kaz Ayağı Çizgileri
  • Akne ve Akne Skarı Tedavisi
  • Ksantalezma Gözlerdeki Sarı Yağlı Doku Birikimi
  • Epidermal Nevusleri Riski ve Renk ve Şekil Değişikliği Olmayan Et Benlerini
  • Karın ve Boyun Germe
  • Yara İzlerini Silme
  • Siğil Tedavisi
  • Çil Tedavisi

Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Tedavi uygulanacak hastalar orta derecede kapak sarkması olan doku iyileşmesi hızlı olan ameliyat olmak istemeyen yaşı gereği ameliyat olabilecek yaşın üstünde olan diyabet gibi yara iyileşmesi yavaş ve yetersiz hastalığı olmayan tüm kişiler bu tedavi metodundan fayda görmektedir. Genellikle tek seans kişiyi mutlu etse de 1-3 seans aralığında uygulanabilir. İşlem yapılacak bölgede aktif yara ve enfeksiyonu olan kişilerde ve gebelerde uygulanmamaktadır. Ayrıca işlem öncesi 1 hafta boyunca kan sulandırıcı kullanmış yoğun ağrı kesici antidepresan ve alkol kullanan kişiler tercih edilmez.

İşlem Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sürecinde ağrıyı minimalize etmek için kolak anetezik krem 30-40 dakika streçlenerek bekletilir yada ufak dozlarda lokal anestezi ufak dozlarda enjekte edilebilir. Bu sayede işlem yapılırken kişi herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. İşlem ortalama iki göz kapağı için 20-30 dakika sürer. İşlemden sonra göz kapağınıza antiseptik bir krem ve kapatıcı bir güneş kremi sürülür. İşlem yapıldıktan yatana kadar fondeten özellikli bu güneş kremini bir saat arayla yenileyebilirsiniz yatarken nötral ph5.5 özellikte bir sabun ile silinmeli ödem çözücü bir ıslak pansuman 10 dakika kullanılmalı ve sadece kabuk oluştuktan sonra kabukların üzerine önerilen bir göz damlası kullanılmalıdır. Sabah kalktığınızda 10 dakika ıslak pansuman kabuklara göz damlası damla emdikten sonra kapatıcı güneş kremi ile spot ışık yani florasan lamba, TV ve laptop ışıkları da dahil 1’er saat arayla yenilenmelidir. Kabuklar tamamen dökülmesi metabolizması iyi çalışan biri için 1 hafta iken 1415 güne kadar uzayan hastalar olabilmektedir. İlk birkaç gün göz kapağınızda yoğun bir ödem olabilmektedir. Üst öz göz kapağınınız cildinizin yani epidermisin en ince olduğu 0.3 mm ile en ince noktasıdır. Bunun için doktorununuz önerdiği ödem çözücü bir solüsyon yada krem kullanabilirsiniz. Kabuklarınız işlem gören yerde altından yeni bebek dokunun oluştuğu yerlerdir. Bu nedenle özellikle kendi kendine iyileşip dökülme sürecine kadar dökmek için elinizi kullanmayınız ve güneşin zararlı faktörlerinden koruyunuz.

İşlemin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İşlem yapılan yerlerde küçük minik kabuklar meydana gelir. Göz kapağında en sık görülen yan etki ödemdir göz kapağınız şişebilir. Endişelenmeyin, 2-4 gün arasında kaybolacaktır. Göz kapağı dışında uygulama yaptırdı iseniz birkaç ay süren pembelik görebilirsiniz. Nadiren leke yada skar dokusu oluşabilir. Hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde enfeksiyon görülen vakalar olabilmektedir.

Peki son olarak şunları konuşalım. Bu işlemi yaptırdım. Ne kadar süre kullanabilirim? Unutmayınız, vücudunuza yapılan her işlemin ister ameliyatlı isterse de ameliyatsız olsun belli bir süre sonra yerçekimine bağlı olarak geri döndüğünü bilmelisiniz. Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde bu süre 2-5 yıl gibi uzun bir süredir. Bu süre kişinin beslenme alışkanlıklarına, metabolizmasına, uyku ve alkol alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilmektedir.