Kadınlarda Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi bizi hayatımız boyunca ruhsal ve her açıdan olumlu yönde etkileyecek bir yöntemdir. Saç dökülmesi ve tamamen saç kaybı hiç kimsenin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. İnsan sahip olduğu saçlarının dökülmesi ya da tamamen kaybetmesi durumunda etkilenip psikolojik bir boşluk içerisine bile düşebilir.

Kadınlarda ki saç dökülmeleri kademe kademe olarak görülür. Hamilelik, doğum sonrası, kişinin yaşı ya da menopoz dönemi gibi durumlarda da dökülme olası bir durumdur. Mevsim geçişlerinde, bazı hastalık durumlarında veya dış etkenlerin sebep olması ile de saç dökülmesi olabilir.

Dökülmelere sebebiyet veren saç derisinde oluşan bir rahatsızlıkta olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi, öncelikle kendisini saç yapısında ki incelme ve saçın azalmasıyla yani saçta ki aralanmaların fazlalaşması ile gösterir. Saç ekim işlemlerinin artık çok gelişmiş olması, erkeklerde olduğu gibi kadınlar içinde önemli bir seçenek olarak uygulanmaktadır fakat erkeklerdeki kadar başarılı sonuçlar alınamamaktadır. Başarılı sonuç alınmamasında ana etken kadınlarda erkeklerdeki bölgesel dökülmeden ziyade total bir dökülme olması ve ekim yapılırken 2 kulak arası mesafeden alınacak greflerin yani saç köklerinin kadınlarda daha zayıf olmasıdır. Erkeklere oranla kadınlarda saç ekim işlemi daha başarısız olmasına rağmen saç ektiren ve çok iyi sonuçlar alan bayan hastalarımız bulunmaktadır. Bu tamamiyle bayan hastalarımızın doğru klinik doğru hastane doğru doktor doğru saç ekim ekibini seçmesine göre değişkenlik göstermektedir. Yani kadınlarda saç ekimi tutmuyor yada saç ekimi yapıldığında iyi bir sonuç elde edilmiyor demek değildir ve böyle bir yaklaşım yanlıştır. Saçsız bölgeye işlem yaptıracak olan bayan hastalar kaliteli ve doğru bir merkezde saç ekimi işlemi yaptırmalıdır. Saçlı bölgede var olan kırık zayıf yada seyrek saçları dolgunlaştırmak hacim kazandırmak güçlendirmek yada dökülmesini yavaşlatmak isteyen hastalarımız PRP yani kişinin kendi kanından alınacak bir tüp kanın gerekli işlemlerden sonra trombosit yani pıhtılaşma faktöründen yoğun kısmın saça uygulanması işlemini yada mezoterapi yani saçın orta tabakasının özel kokteyler ile saçlı deriye özellikle vitamin takviyeleri yapılması ve bu bölgeye olan kan dolaşımı geliştirilmesi kıl foliküllerinin kanlanmasının arttırılması daha iyi beslenmelerine ve gelişmelerine yardımcı olması işlemleridir.

Saç dökülmesi genetik, hormonel dengenin bozulması, saça uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması, stres gibi etkenler ile de hiç istenilmeyen saç dökülmeleri yaşanabilir. Genetik saç dökülmelerinde çıkan saçlar daha seyrektir ve saçın yoğunluğunda azalma görülür. Kadınlarda ki saç dökülmeleri çeşitli şekillerde olsa da genellikle ön saç çizgisi yerinde kalır bazı durumlarda erkek tipi saç dökülmesi gibi ön saç çizgisi geriye kayabilir. Bu durumda uygulanacak saç ekimi total yani yaygın saç dökülmesinde uygulanacak ekim işlemine göre daha yüz güldürücüdür. Saç ekimi yaptırmak isteyen kadınlarda saç ekimi için öncelikle saç dökülme tipi incelenip dökülmenin sebebi araştırılır. Kanında eksiklik yani kansızlık var mı yok mu? Tiroid hormonları normal mi değil mi ? Horman parametreleri normal mi değil mi ? bu kan testleri kadında metobolik bir hastalığın saç dökülmesine neden olup olmadığını anlamamız için önemlidir. Ayrıca cerrahi bir operasyon olacağı için şeker yada tansiyon gibi kronik bir rahatsızlığının olup olmadığının belirlenmesi için son derece faydalıdır. Kadın ne şekilde bir ekim sonucuna ulaşmak istediğini açıkça anlatmalıdır. Uzman hangi yöntemi uygulayacağını belirler ve işleme başlar, uygulanan yöntemler kadınlar için de aynıdır.