Sakal ve Bıyık Ekimi

Saç Ekimi

Erkeklerde sakal dökülmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Alerjik hastalıklar, otoimmün hastalıklar ve cilt hastalıkları sakal kayıplarına neden olsa da en önemli sebeplerinden biri vücutta yaşanan hormonal dengesizliklerdir. Özellikle erkeklik hormonu olan testosteron seviyesindeki ciddi dengesizlikler beraberinde dökülmelere bağlı sakal kayıplarını getirmektedir. Sakal dökülmesinin dışında genetik olarak sakal seyrekliği ya da sakal yokluğu bulunan hastalarımızda bulunmaktadır.

Sakal Ekimi

Köselik, seyrek veya dağınık sakal durumlarında sıkça uygulanmakta olan kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemidir. Hormonların ideal seviyeye ulaştığı 21-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Sakal ekimi en çok köselik problemi yaşayan erkekler tarafından tercih edilse de, günümüzde seyrek veya dağınık sakal sorunuyla karşı karşıya kalan birçok erkek de sakal ekimi yaptırmakta ve daha doğal, estetik sakallara kavuşmaktadır.

Sakal, erkek için en az saç kadar önemlidir. Bugün dünyanın birçok toplumunda erkekler için erkekliğin sembolü olarak görülen sakal, bırakılmasa bile varlığı erkeğin daha iyi hissetmesine neden olan, istediği zaman uzatarak veya çeşitli şekiller vererek daha karizmatik ve erkeksi bir görünüm için önemli bir aksesuardır. Günümüzde kadınlar üzerinde yapılan birçok ankette sakalsız erkeklerin kadınlar tarafından tercih edilmediği önemli bir gerçektir.

Sakal ekimi operasyonunun yöntem olarak saç ekiminden hiçbir farkı yoktur önemli olan sakal bölgesine yapılacak olan uygulamanın sakalın doğal yönüne uygun olmasıdır. Özel mikro motorlar kullanılarak kişinin genetik olarak en az dökülen, iki kulak arasındaki bölgeden veya ense bölgesinden alınan saç kökleri, sakal ekimi yapılacak alanda lateral slit adı verilen teknikle açılan kanallara mikro pensetlerle tek tek ekilmektedir. Operasyon sırasında ekim yapılan sakal bölgesine lokal anestezi uygulandığı için işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Sakal ekiminden sonra saç köklerinin alındığı ense bölgesinde ve ekim yapılan sakal bölgesinde hiçbir iz kalmaz. Operasyondan sonra kıl köklerinin dibinde veya çevresinde oluşan kızarıklıklar ve zaman zaman görülen kanamalar ilk 1-2 haftadan sonra yavaş yavaş kaybolmaktadır. Ekilen sakallar genellikle 3. aydan sonra çıkmaya başlar. 8-12. aylar arasında ise ekilen sakalların tamamı çıkmış olur ve yüz doğal bir görünüm kazanır. Sakal ekiminde sonuçlar kesin ve kalıcıdır.

Bıyık Ekimi

Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmaması veya çeşitli nedenlere bağlı olarak mevcut kıl köklerinde kayıplar yaşanması durumunda bıyık bölgesine kişinin kendi saç veya sakal köklerinin nakledilmesi işlemine bıyık ekimi denmektedir.

Bıyık bölgesine ekilecek kıl kökleri saç ekimi işleminde olduğu gibi erkeklerde genetik olarak dökülmenin en az olduğu, hatta birçok erkekte mümkün olmadığı iki kulak arasındaki bölgeden veya enseden alınmaktadır. Ense bölgesinden mikro motorlarla alınan saç kökleri punch adı verilen 0.6-0.7 mm’lik özel iğnelerle bıyık bölgesine ekilmektedir.

Bıyık ekiminde ekilen saç kökleri saçın aynı genetik özelliklerini taşıyacağından normal olarak uzamaya devam ederler. Saç gibi istediğiniz zaman tıraş edebilir, şekil verebilirsiniz. Bıyık ekiminde en önemli noktalardan biri saç köklerinin birbirine çok yakın ekilmemesidir. Ekim sıklığı saç köklerinin beslenebilmesi için yeterli şekilde ayarlanmalıdır. Estetik ve doğal bir görünüm için FUE tekniği ile işlem yapılmalı, herhangi bir iz kalmaması için ince uçlu özel iğneler kullanılmalıdır.

Köselik, yara izi, ameliyat izi, yanık izi ve çok nadir görülse de bıyık dökülmesi gibi durumlarda bıyık ekimi ile tamamen sağlıklı ve doğal bıyıklara kavuşabilir, estetik olarak görünüşünüzde ciddi bir değişim yaşayabilirsiniz.

Bıyık ekimi sonrası saç köklerinin alındığı ense bölgesinde veya bıyık bölgesinde herhangi bir iz kalmaz. Sadece ilk birkaç gün içinde ekim yapılan köklerin çevresinde ve diplerinde küçük kırmızılıklar olabilir fakat bu durum geçicidir. 1-2 hafta içinde tamamen ortadan kaybolur. Genellikle 2. haftadan sonra şok dökülme denilen bir süreç yaşanır ve ekilen saç köklerinde dökülmeler yaşanır. Bu da aynı şekilde beklenilen, endişe duyulmaması gereken bir durumdur. 6-8 aydan sonra ekilen saç köklerinin tamamen çıkmasıyla birlikte sağlıklı ve doğal görünümlü bıyıklarınıza kavuşursunuz. Bıyık ekiminde sonuçlar kesin ve kalıcıdır.