Saç Ekimi

Dr. Yunus Güral

Saç nakli veya saç ekimi, kafatasında saç olmayan bölgelere, iki kulak arasında ensenin üst bölgesinde bulunan saç köklerinin taşınması işlemidir. Saç ekimi yapılırken bu bölgenin seçilmesinin nedeni, iki kulak arasında kalan ense bölgesindeki saçların, genetik olarak dökülmemeye kodlanmasıdır. Uzman doktor ve ekip tarafından lokal anestezi altında mikromotor ile tek tek alınan saç kökleri (FUE yöntemi), kişinin saç açıklığı olan bölgeye, lateral slitlerle saç yönü doğrultusunda kanallar açılarak ekilir.

Saç ekimi 20-70 yaş grubuna uygulanabilir. Önemli olan saç ekimi yapılacak kişinin sistemik olarak sağlıklı olmasıdır. 20 yaş grubundaki bir kişiye saç ekimi yapılırken çok iyi bir planlama yapılmalı; saç ekimi ile birlikte, mevcut saçların korunması için etkili bir destek tedavisi de uygulanmalıdır.

Saç ekiminde güncel olarak FUE tekniği uygulanır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu kelimelerinin kısaltılmışı olan FUE tekniği acısız, gündelik hayatı etkilemeyen saç ekim tekniğidir.

Avantajları:

  • Dikişsizdir.
  • FUT tekniğinde olduğu gibi ensede şerit biçiminde iz bırakmaz.
  • Greftlerin alındığı alanda hızlı iyileşme görülür.
  • Uzun süren hissizlik duyusu olmaz.
  • Bu teknikle göğüs, sırt, karın gibi vücudun diğer bölgelerinden kıl köklerinin nakli mümkündür.
  • Usulünce uygulandığına saçlara doğal ve dolgun görünüm verir.

FUE ile Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç nakli veya saç ekimi, kafatasında saç olmayan bölgelere, iki kulak arasında ensenin üst bölgesinde bulunan saç köklerinin taşınması işlemidir. Saç ekimi yapılırken bu bölgenin seçilmesinin nedeni, iki kulak arasında kalan ense bölgesindeki saçların, genetik olarak dökülmemeye kodlanmasıdır. Uzman doktor ve ekip tarafından lokal anestezi altında mikromotor ile tek tek alınan saç kökleri, kişinin saç açıklığı olan bölgeye, lateral slitlerle saç yönü doğrultusunda kanallar açılarak ekilir.

Saç Ekimi Hangi Yaş Grubuna Uygulanır?

Saç ekimi 20-70 yaş grubuna uygulanabilir. Önemli olan saç ekimi yapılacak kişinin sistemik olarak sağlıklı olmasıdır. 20 yaş grubundaki bir kişiye saç ekimi yapılırken çok iyi bir planlama yapılmalı; saç ekimi ile birlikte, mevcut saçların korunması için etkili bir destek tedavisi de uygulanmalıdır.

Kişiye Özgün Olan ve Saç Ekimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kişinin yaşı, saçsız alanın büyüklüğü, verici alan olan ense bölgesindeki saç yoğunluğu, saç ekimi sonucunu etkileyen kişiye özgü şartlardır.

Saç Ekiminde Doğal Görüntüyü Sağlayan Unsurlar Nelerdir?

Uygun bir ön saç çizgisi belirlenmelidir. Saç yoğunluğu tatmin edici olmalıdır. Orijinal saç açısı ve saç yönleri korunmalıdır. Doğal görüntüyü sağlamak için 35-40 derecelik açılarla saç ekimi uygulanmalıdır.

Hangi Bölgelere Saç Ekimi Yapılır?

Baş üzerindeki saçı tamamen dökülmüş veya tüy haline gelmiş bölgelere, saç ekimi uygulanır. Ortalama 100 mikron kalınlığındaki bir saç teli, 20-25 mikrona inerse ‘’tüy’’ haline gelmiş olarak kabul edilir.

Seans sayısı Hamilton sınıflamasına göre belirlenir. Bu sınıflamada erkeklerde saç dökülmesi 6 evreye ayrılır (Evre A-Evre F). A-B-C evrelerinde bir seans, D-E-F evrelerinde iki seans saç ekimi gereklidir.

FUE Yöntemi Nedir?

FUE, dikişsiz, acısız, iz bırakmayan, gündelik hayatı etkilemeyen saç ekim tekniğidir, doğru planlama ve doğru teknik ile mükemmel neticeler sunar.

Foliküler Ünite Ekstraksiyon kelimelerinin kısaltılmışı olan FUE tekniği acısız, gündelik hayatı etkilemeyen saç ekim tekniğidir. Dikişsizdir, FUT tekniğinde olduğu gibi ensede şerit biçiminde iz bırakmaz. Greftlerin alındığı alanda hızlı iyileşme görülür, uzun süren hissizlik duyusu olmaz. Bu teknikle vücudun diğer bölgelerinden kıl köklerinin nakli mümkündür. Usulünce uygulandığına saçlara doğal ve dolgun görünüm verir.

FUE Yöntemi Ağrılı Mıdır?

Saç ekimi lokal anestezi altında uygulanır. Lokal anestezinin uygulanması esnasında kişi hafif bir yanma hisseder. Bunun dışında saç ekimi işlemi esnasında, kişi herhangi bir ağrı duymaz.

FUE ile Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde ensede verici alandaki kıllar, orantılı olarak saç toplamak amacıyla 2 mm ye kadar kısaltılır. Mikromotor denilen özel bir cerrahi aletle ve 0.6-0.7 mm çapındaki iğneler yardımıyla verici alandan saç kökleri, 1-4 kök içeren foliküler ünite denen gruplar halinde çıkarılır. (Bu kalınlığın altında iğne kullanılması, saç köklerinin zedelenmesine neden olabilir.)

Çıkarılan saç kökleri, saç teli yoğunluğuna göre ayrıştırılır ve sayılır. Saç ekimi yapılacak alana, doğal saç yönlerine uygun kanallar açılır. Verici alandan alınan saç kökleri, ekim bölgesindeki açılan kanallara yerleştirilir.

FUE Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç köklerinin çıkarıldığı deri ve çıkarılan saç kökleri zedelenmemelidir. Saç kökleri dış ortamda ekim için bekletilirken, gerekli olan fiziki şartlar sağlanmalıdır. Saç kökleri doğru yönde ekilmelidir. İşlem sonrası hasta, doktor tarafından açıklanan uyarılara dikkat etmelidir.

Saç Ekimi Sırasında Kişi Kendi İhtiyaçlarını Karşılayabilir Mi?

Saç ekimi süresince kişi temel ihtiyaçlarını verilecek molalarla, destek görmeye ihtiyaç duymadan karşılayabilir. Saçlar, ekim bölgesinde açılan kanallara yerleştirilirken televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekiminde geçen süre, tamamen kişinin ihtiyacı olan saç nakline bağlıdır. 2500-3500 greftlik bir işlem, ortalama 6-7 saatte tamamlanır.

FUE Yöntemi ile Saç Ekiminden Sonra Yıkama ve Bakım Süreci Nasıldır?

İlk pansuman saç ekiminden iki gün sonra, doktor tarafından yapılır. Kontrol edilen kökler, özel serumla beslenerek yıkama işlemi yapılır. Kişiye dikkat etmesi gereken konular üzerinde hatırlatmalar yapılır. Bu işlem operasyon sonrası 2 gün devam eder.

2 hafta süresince her gün bir kez yıkama işlemine evde devam edilir. Yıkamalarda, 50 dk. reçete edilen losyon ve daha sonra şampuan uygulanarak, derinin hızlı bir şekilde normal görünüme kavuşması sağlanır.

Saç ekimi sonrasında, ekilen alanda ve verici alanda kırmızı kabuklanmalar görülür. Kabuklar 10 gün içerisinde tamamen dökülür ve deri normal görünümüne kavuşur.

Farklı bir şehirden saç ekimi için gelen bir kişi ne kadar süre kontrol altında tutulmalıdır?

Kişinin işlem ve sonrası kontrolleri için yalnızca 3 gün kalması yeterlidir.

FUE Yöntemi ile Ne Kadar Saç Ekimi Yapılabilir?

Normalde saçlı derideki sıklık, santimetrekare başına 70-100 foliküler ünitedir. Saç sıklığı %50 azaldığında, saç kaybı fark edilir hale gelir.

Santimetrekare başına 35-50 foliküler ünite (70-100 saç teli) saç ekimi ile yeterli saç sıklığı sağlanır. Bazen saçın yapısına bağlı olarak, 65 foliküler üniteye kadar saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Ekilecek alan büyüdükçe, santimetrekare başına olan greft sayısı da düşecektir. Bu nedenle saç ekimi yapılacak alanı saç analizi ile önceden belirlemek, tatmin edici sıklığı sağlamak için önemlidir.

FUE Yöntemi ile Bir Seansta Ne Kadar Saç Ekilebilir?

Bu konuda deneyimi olan uzman bir ekip, verici alandaki (ense bölgesi) saç yoğunluğuna ve ihtiyaca göre; bir seansta 2.000 (4500 saç teli) ile 4500 (9000 saç teli) greft ekimi yapabilmektedir.

FUE Yöntemi ile Saç Ekiminden Sonra Ensedeki Saçların Azaldığı Belli Olur Mu?

Deneyimi olan bir ekip tarafından yapılan saç ekiminde, 2. ve 3. seanslardan sonra dahi, ense bölgesinde rahatsız edici bir seyrelme gözlenmez; saçlı derinin geneli üzerinde orantılı bir saç yoğunluğu ortaya çıkar.

FUE Yöntemi ile Ekilen Saçlar Ne Zaman Sağlıklı Bir Hal Alır?

Ekilen saç telleri, saç kökleri damarlanmaya başlamadığı için 2-3 hafta sonra geçici olarak dökülmeye başlar ve 1–2 ay içinde ekilen saçların % 40–70‘i dökülür.

Saç ekiminden sonra dökülen saçlar 2–3 ay içinde çıkmaya başlar, 6–10 ay içerisinde arzu edilen sonucu yansıtmaya başlayacaktır.

FUE Yöntemi ile Ekilen Aaçlar Kalıcı Mıdır?

Saç ekiminde ekilen saçlar kalıcıdır, çünkü genetik olarak dökülme özelliği olmayan kafanın arka bölgesinden alınan saçlardır.