Dolgu

Medikal Estetik

Hyalüronik asit, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen esasen içeriğinde amino asit ve peptit kompleklerini barındıran vücudun bağışıklık elamnları ve stres faktörleri tarafından ilerleyen yıllarda yıkımı sağlanan komponenttir. Dolgular genel olarak hiyalürnikasitin sentetik olarak laboratuvarlar tarafından üretilmesi sonucunda oluşturulur.

Bazı ticari firmalar hyalüronik aside enzim vitamin ve mineral takviyelerinde artırmak suretiyle çeşitli hazır enjatable uygulamalar halinde bizlere sunmaktadır. Hyalüronik asit, içerikli dolgular vücut tarafından hızlı bir şekilde uzaklaştırılabildiğinde tercih sebebi olan dolgulardır. Geçmişte kalsiyum hidroksiapatit içerikli dolgular sıkça kullanılmıştır. Bu dolgularda en büyük handikap ve kullanılmasından uzaklaşılma sebebi vücut tarafından düşük oranda absorbe olması ve vücuttan uzaklaştırılmasının zorlaşmasıdır.

Günümüzde dermatologlar, plastik cerrahlar ve medikal estetik doktorları bu dolguları yaygın olarak kullanmaktadır. Uygulama, doğru enjeksiyon tekniğiyle işinde tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında %90’ın üzerinde memnuniyet bu dolgularla sağlandığı benimde klinik çalışmalarımın sonucunda ulaştığım ve bizzat gördüğüm bir işlemler bütünüdür. Hyalüronik asit içerikli dolguların kalıcı süresi, ortalama kişinin metabolizma hızıyla da alakalı olarak 12 ile 18 ay arasında değişebilmektedir. İşlemde kullandığımız iğne uçları genel olarak 33G-30G ve 27G (gauch) ince iğne uçları sayesinde kanama minimal olmakta, iyileşme yada enjeksiyon bölgesinden yada çevresinde doku tahribatı da ileri teknoloji iğne uçları ve aynı incelikteki kanüller sayesinde minimal düzeyde olmaktadır. Hastanın sonrasında günlük hayata dönüşü de yine aynı ölçülerde hızlı olmaktadır.

Dolgu çeşitleri arasında en sık kullanım sırasına göre gözaltı dolgusu, nazolabial (burun kenarı yaşlanma çizgileri) dolgusu, dudak dolgusu, burun dolgusu, yanak dolgusu, çene dolgusu, çene hattı dolgusu, temporal (şakak dolgusu) ve alın dolgusu olarak sıralamak mümkündür. Vücutta ise eller, dekolte bölgesi, boyun bölgesi olarak sıralamak mümkündür. Uygulama öncesinde kişinin kanını sulandıracak alkol, greyfurt yada limon suyu kullanmamış olması aspirin warfarin gibi kanı sulandıracak medikal ilaçlar kullanmıyor olması, kullanıyor ise belli bir aralık verilmiş olması çok önemlidir. Uygulama öncesinde uygulama yapılacak alan dezenfektan ile temizlenir. Kişinin varsa makyajı tamamen çıkarılır. Lokal anestezi kremi ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur. Lokal anestezi maddesi çoğunlukla enjeksiyon yapılan malzemenin içinde de bulunmaktadır. Hastanın ağrı hissetmesi minimuma düşürülmüş olmaktadır. Uygulama totalde tek enjektör bir uygulama için15 dakika sürer. 2-4 saat kişinin uygulama yapılan bölgesinde kızarıklık olabilir. Daha sonra kişi gündelik hayatına kolaylıkla devam edebilir.

Yüz dolgusu hyalüronik asit ile neler yapılabilir?

 • Yüze hacim kazandırılması ve yapılandırılması,
 • Yüz sarkmalarının giderilmesi,
 • Gözaltı oluğunun düzeltilmesi,
 • Göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi,
 • Alın kırışıklıklarının doldurulması,
 • Dudak çevresi kırışıklıkları ve çizgilenmelerin giderilmesi,
 • Dudak dolgunlaştırılması ve dudak kontur uygulaması,
 • Yanak dolgunlaştırılması,
 • Çene konturunun düzeltilmesi,
 • Elmacık kemiği bölgesinin dolgunlaştırılması,
 • Yara izlerine bağlı çöküntülerin giderilmesi,
 • Çene ucu büyütme