Botoks

Medikal Estetik

Botoks, son yılların popüler kırışıklık tedavisidir. Daha genç ve dinç fresh bir görünüm, dinlenmiş bir yüz ifadesi, sosyal yaşamda kaybolan özgüvenin tekrar sağlanması gibi özellikleriyle tercih edilen, uygulama süresi kısa ve etki süresi uzun konforlu bir uygulamadır. Göz kapağı düşüklüğünün giderilmesi, kaş asimetrisinin düzeltilmesi, dudak kenarlarında oluşan üzgün yüz ifadesinin ortadan kaldırılması, boyun kırışıklıklarının giderilmesinde de faydalandığımız botoks, ülkemizde 19 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde estetik ve ayrıca tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Genetik faktörler, sigara alkol gibi alışkanlıklar, güneş, geçen yıllar, mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, cildimiz üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıklar en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir protein olan botulinum toksin A, sinirden kasa giden elektriksel uyarıyı engeller ve uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas hareket edemeyince, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar azalır veya yok olur ve bu süre içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur, daha genç ve daha huzurlu bir görünüm oluşur.

Botoks ince bir iğne ile enjeksiyon şeklinde uygulanır. İşlem çok hafif bir ağrıya neden olabileceğinden, uygulama öncesi anestezi etkili krem sürülerek bölge uyuşturulur. Uygulamadan sonra 4 saat boyunca başı öne eğmemek gerekir aksi halde materyal kapağa iner ve kaş düşüklüğü meydana gelebilir. Uygulamadan bir gün sonra yüz yıkanabilir, cilt bakımı ve makyaj ürünü kullanılabilir. Ancak botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon bölgelerine üç gün masaj yapılmamalı, makyaj temizlenirken fazla ovuşturulmamalıdır. Yine uygulamadan sonra üç gün egzersize ara verilmelidir.

Botoksun etkisi 3-10 gün sonra başlar ve 4-6 ay kadar devam eder. Bu süre sonunda uygulanan bölgedeki kırışıklıklar eski haline döner. Birkaç uygulamadan sonra, eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir. Botoks uygulanan bölgede sadece sınırlı bir alanda etki eder, vücutta sistemik dolaşıma geçmez.

Hangi Durumlarda Botoks Uygulanır?

 1. Alındaki yatay çizgiler,
 2. İki kaş arasındaki çatık kaş görünümüne neden olan çizgiler,
 3. Kaşların yanlarının yukarı kaldırılması,
 4. Gözlerin yan tarafındaki çizgiler (kaz ayağı çizgileri),
 5. Alt göz kapağındaki çizgiler,
 6. Burun kökündeki yatay çizgiler,
 7. Burun ucunun kaldırılması,
 8. Üst dudaktaki çizgiler,
 9. Boyundaki çizgiler,
 10. Koltuk altı, eller ve ayaklardaki aşırı terlemenin tedavisi,
 11. Migren şikayetinin giderilmesi,

Botoks, bu konuyla ilgili eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi halde etkisi tam olmayabilir, arzulanan sonuca ulaşılamayabilir, hatta geçici göz kapağı düşüklüğü gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Estetik amaçlı olarak 19 yıldır kullanılmakta olan botoksun kas hastalıklarında kullanımı ise, çok daha eskiye dayanmaktadır. Bugüne dek hiçbir yan etkisi saptanmamış olan botoks, Amerikan İlaç Araştırma Dairesinin de (FDA) onayladığı bir ilaçtır ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnız bilinmelidir ki botoks bir mucize değildir ve sizi 15 yıl önceki görünümünüze kavuşturamaz. Botoks sadece yüzünüz ve boynunuzda, uygulanan bölgelerdeki kırışıklıklarda düzelme sağlar, yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmaz.

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Aspirin Corasprin ve ağrı kesici ilaçlar 2 gün öncesinden kesilmelidir.

2. Alkol alıımı 24 saat öncesinden kullanılmamalıdır.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. İlk bir hafta boyunca yüz üstü yatmak kaslar tam oturmadığı için sağlıklı değildir.

2. Havuz enfeksiyon riski olduğu için 3-4 gün tercih edilmemelidir.

3. İşlem yapılan gün yüz yıkanmamalıdır duş alındığında enjeksiyon bölgesi korunmalıdır.

4.İşlem yapıldıktan 4 saat sonra mimik yapılmamalıdır gülme ve alın kaldırma gibi 

5.Hamam buhar banyosu sauna solaryum gibi eritici ortamlardan en az 1 hafta boyunca uzak kalmalıyız. 

6. İşlemden 2 hafta sonra mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir asimetrik kas hareketleri doktorunuz tarafından durdurulablir. 

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

 1. Hamile bireylerde ve emziren annelerde tercih edilmemelidir.
 2. Aktif kanser hastalığı olanlarda tercih edilmemelidir.
 3. Madde bağımlılığı ve ağır psikotik ilaç kullanan bireylerde tercih edilmemelidir.
 4. Kemoterapi almaya devam eden bireylerde tercih edilmemelidir.
 5. Daha önce işlem yaptırmış alerjik reaksiyon oluşmuş bireyler tercih edilmemelidir.