PRP Destekli Saç Ekimi

Saç Ekimi

PRP (platelet rich plazma) platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen yöntemdir. Kişinin kendi kanından özel setlerle santifürüj cihazı ile ayrıştırılan plateletten zengin plazma kısmının kişiye tekrar uygulanması olarak tanımlanır. PRP uygulaması çok uzun yıllardır, tıbbın birçok dalında özellik ile estetik cerrahi, ortopedi, spor hekimliği büyük yara tedavilerin de akne izleri, saç dökülmesi alanlarında kullanılmaktadır.

PRP kişinin kendi kanı alınarak 10cc daha sonra santrifüj edilir. .Kırmızı kandan ayrışan plazma kısmı saç köklerinin uzun süre beklemesi sebebiyle saç köklerinin nakil edilene kadar plazma sıvısının içinde saç köklerinin daha uzun ve canlı kalmasını sağlar PRP plazma yoğun ‘’trombosit’’(pıhtı hücreleri)lökositler beyaz kan hücreleri mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörü salgılar. PRP yöntemi n de büyüme faktörü kök hücrenin gücünü ve çoğalmasını tetikler. Bu yöntem ile saç derisi yenilenir kişinin kendi kanından elde edilmiş olması hiç bir alerjik reaksiyon riski taşımamaktadır .PRP destekli saç ekimi sürecinde 8 ayda çıkan ve uzayan sonuçların 5. Ayda çıkabilmektedir. Saç nakli yapılırken ortalama %10’luk kayıp yaşanabilir. PRP tedavisi ile %1 e kadar düşebilir .Saç ekim operasyonun dan sonra tekrar tedavi PRP mezoterapi olarak da devam edilir PRP destekli saç ekimi uygulama sonucu nakledilen saç kökleri greftler erken ve çabuk toparlanmasına, erken iyileşmesine saçların uzaması ve kalınlaşmasının etkisi çok yüksek ve başarılıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda saç, yüz, boyun ve dekolte bölgelerine uygulanabilen PRP tedavi yönteminin diğer özellikleri şunlardır;

  • Hastaya uygulanması kolay ve güvenlidir
  • Sonuçları uzun süreli görülmektedir.
  • Yeniden canlandırıcı ve yapıcı etki gösterir.
  • Yeni kolajen oluşumunun yanı sıra derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler
  • Deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini sağlamaya yardımcı olur.
  • Hastada gerçekleştirilecek ilk uygulamadan kısa bir süre sonra, elde edilen parlak ve sağlıklı görünümde hafif bir gerileme durumu ortaya çıkabilir. Bu sorunun giderilmesi için ardışık birkaç uygulama yapmak gerekebilir. Böylelikle parlak ve sağlıklı saçların oluşmasını sağlamaya yardımcı olur.