Mezoterapi

Medikal Estetik

Mezo, cildin en üst katmanı olan epidermis ile cildin en alt katmanı olan derin dermis arasında yer alan mezankimal yani bölünme ve üreme yeteneği ileri düzeyde gelişmiş hücrelerin ve bağ dokusu komponentlerinin oldukça yoğun bir yapıda helozon şekilde bulunduğu katmandır. Terapi ise çoğu kez gündelik hayatta da sıkça kullandığımız tedavi yapılırken kullanılacak olan yöntemler bütünüdür.

Mezoterapi son 15 yıldır dünyada ve ülkemizde popüler hale gelmiş yaygınlaşmıştır. Son yıllarda cilt altına enjekte edilecek ürün çeşitliliği hızla artmaktadır. Temel olarak çok ince uçlu iğneler ile cilt altının ve cilt altı bağ dokusunun uyarılması işlemi olan mezoterapi ile cilt gençleştirme cilt sıkılaştırma zamanla yüzdeki kollejen elastin ve fibrin kaybına bağlı yaşlanma ile birlikte oluşan ciltteki elastikiyet kaybını onaran mezolifting ve antiaging için kullanılabilir. Kullanılan bu ürünler tamamen doğal vücudun kendi organik bünyesinde ürettiği fakat zamanla miktarı azalan vücudun temel bileşenlerindendir.

Mezoterapinin Kullandığı Tedaviler

  • Leke Depigmentasyon Tedavisi
  • Akne (Sivilce) Tedavisi
  • Göz Altı Morluk Tedavisi
  • Selülit Tedavisi
  • Enjeksiyon Lipoliz Tedavisi
  • Saç Dökülmesi Tedavisi
  • Yüz Sıkılaştırma Tedavisi
  • Somon DNA Tedavisi ile Cilt Gençleştirme
  • PRP Tedavisi ile Cilt Yenileme
  • Skar ve Çatlak Tedavisi

Mezoterapinin Yapılanması Gereken Durumlar Nelerdir?

Mezoterapi çok ince de olsa nihayetinde iğne kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için doğumsal yada edinsel olarak kanama bozukluğu olan hastalar yaptırmamalıdır. Enjekte edilen enzimler ağırlık ile karaciğerde metobolize olur her ne kadar lokal olarak enjekte ediliyor da olsa bir miktar karaciğere geçmektedir. Karaciğer yetmezliği siroz aktif hepatit rahatsızlığı olanlar yaptırmamalıdır.

Mezoterapi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Tedavi türüne göre her ne kadar değişiklik gösteriyor olsa da mezoterapi ortalama 4-6 seans sonucunda başarı elde edilir. Seans aralıklıkları minumum 2 hafta olmalıdır ideal olması gereken 3 -4 haftadır kollejen stimülasyonu 21. günde pik yapar.

Mezoterapi ve Lazer Tedavileri Kombine Edilir Mi?

Mezoterapi ve lazer kombinasyonları günümüzde her iki alanında paralel ve çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile işimizi kolaylaştırmıştır. Kendi hasta gruplarımda tedavi planlarken açıkçası bu iki silahı da etkili ve uygun bir şekilde birleştirip hastalarımın bana başvuran bireylerin gerek kimi zaman sağlık ve zindelik gerekse kimi zamanda sadece estetik kaygılar ize bize geldiklerinde teknolojinin ve dahi bilimin geldiği son noktayı en iyi fayda görecekleri şekilde ki her insanın her bireyin cildi kendi genetik kodu gibidir ve standart bir tedavi yaklaşımı yoktur. Kardeş ve dahi çok yakın dahi olsalar herkesin cilt tipi gözenek açıklığı yağlı kuru yada karma cilt tipi oluşu birbirinden çok farklıdır. Bunun için en uygun kombinasyon en içeriği literatürde oturmuş yani kabul görmüş ürünler ve patentli lazer teknoloji uygun hastada en optimal sonuçlara bizlerin ellerinde ulaşabilmektedir.